LAJME

LAJMI I FUNDIT/ Forcat Ajrore të Ukrainës ekzekutojnë tërsisht Brigadën 37 ruse

Sipas të dhënave të fundit nga fronti verior në Ukrainë në ballafaqim në veri të Kiev, Brigada e 37 e mekanizuar e këmbësorisë të Armatës së Rusisë.

Sipas fotografive dhe xhirimeve nga vendi i ngjarjes kjo brigadë ruse ishte zënë keq nga forcat ajrore ukrainase që i ka bombarduar dhe bombarduar dhe siç shkruajnë, e “kanë neutralizuar tërësisht” atë.

Ky ballafaqim ka ndodhur në veri të Kiev ku forcat ruse po tentojnë që të rrethojnë kryeqytetin pa sukses tash e 20 ditë. Tentimi për ta rrethuar dhe shkëputur nga korridoret e furnizimit ka dështuar.

Ofensiva e tyre e dhjetë ditësh më parë tash ka pësuar ndryshim taktik pas ngecjes dhe rezistencës së rreptë të ukrainasve që kanë nisur edhe ofensivë ndaj trupave ruse për të çarë drejt qytetit të rrethuar në verilindje Chernihiv.

admin

Recent Posts

LAJMI I FUNDIT/ Putini i befasuar nga rezistenca ukrainase, ndryshon planet e luftës, ja çfarë synon tani

Qëllimet e vendosura nga Presidenti rus Vladimir Putin në fillimin e pushtimit rus duket se…

2 months ago

Teuta Selimi nuk njeh moshë, shfaqet tërheqëse nga Dubai

Duket se Dubai është destinacioni i preferuar nga të gjithë VIP-at shqiptar. E fundit që…

2 months ago

FOTO/ Ukraina njofton se ka eliminuar edhe një gjeneral major rus në Mariupol

Batalioni Azov në Mariupol pretendon se ka vr*arë një tjetër gjeneral major rus në luftimet…

2 months ago

NATO po përgatitet/ Nis 30 mijë trupa, 200 avionë, 50 anije në kufi me Rusinë

NATO ka dërguar dhjetëra mijëra trupa, duke përfshirë Marinsat Mbretërorë britanikë, një aeroplanmbajtëse, një destrojer…

2 months ago

Brukseli me paralajmërim të fuqishëm nëse Serbia përkrah Rusinë

Zyrtarët e Bashkimit Europian vazhdojnë t’ia mbushin mendjen Serbisë që të respektojë politikën e jashtme…

2 months ago

Putini po ‘rrëmben’ aeroplanët irlandezë me ligjin e ri që bllokon avionët e huaj në Rusi

Putin ka miratuar një ligj të ri për të mbajtur avionët e huaj në Rusi,…

2 months ago