LAJME

NATO po përgatitet/ Nis 30 mijë trupa, 200 avionë, 50 anije në kufi me Rusinë

NATO ka dërguar dhjetëra mijëra trupa, duke përfshirë Marinsat Mbretërorë britanikë, një aeroplanmbajtëse, një destrojer dhe një nëndetëse sulmi me energji bërthamore në Norvegjinë, anëtare te aleancës që ndan 200 km kufi tokësor me Rusinë.

Trupa nga 28 vende në Evropë dhe Amerikën e Veriut po marrin pjesë në stërvitjen që do të zgjasë rreth një muaj. Ajo është pagëzuar me emrin Pergjigja e Ftohtë, dhe zhvillohet vetëm disa qindra kilometra larg kufirit rus, ndërsa që forcat e Vladimir Putinit vazhdojnë të bëjnë luftë në Ukrainë. Në lojrat gjigande të luftës janë përfshirë rreth 35,000 trupa, 200 avionë dhe 50 . Qëllimi i stërvitjes është të tregojë se si një forcë e unifikuar shumëpalëshe do të mbronte nga sulmet Norvegjinë dhe krahun verior të Europës.

“NATO si aleancë duhet të jetë gati për çdo gjë, gati për të gjitha situatat. Është thelbësore për ne që të mbështesim partnerët norvegjezë dhe kjo është arsyeja pse po stërvitemi kaq shpesh në Arktik. Përgjigja e Ftohtë është një mundësi shumë e mirë për aleatët dhe partnerët kryesorë të aleancës që të bashkohen në mjedisin më sfidues në veri, që të jenë gati për çdo eventualitet dhe të mësojnë të punojnë së bashku”, tha kreu i forcave komandon brotanike, Rich Cantrill.

Ai rrëfeu se ushtarë nga Britania e Madhe, Norvegji, SHBA, Holandë, Francë, Gjermani dhe Italia, do të angazhohen të mbrojnë tokën norvegjeze nga një ofensivë masive e simuluar. Në lojë do të hyjë dhe një grup anijesh amfibe, i drejtuar nga HMS Albion, ndërsa do të marrë pjesë dhe aeroplanmbajtësja HMS Prince of Wales HMS Richmond, apo destrojeri i tipit 45 HMS Defender.

admin

Recent Posts

LAJMI I FUNDIT/ Putini i befasuar nga rezistenca ukrainase, ndryshon planet e luftës, ja çfarë synon tani

Qëllimet e vendosura nga Presidenti rus Vladimir Putin në fillimin e pushtimit rus duket se…

2 months ago

Teuta Selimi nuk njeh moshë, shfaqet tërheqëse nga Dubai

Duket se Dubai është destinacioni i preferuar nga të gjithë VIP-at shqiptar. E fundit që…

2 months ago

FOTO/ Ukraina njofton se ka eliminuar edhe një gjeneral major rus në Mariupol

Batalioni Azov në Mariupol pretendon se ka vr*arë një tjetër gjeneral major rus në luftimet…

2 months ago

LAJMI I FUNDIT/ Forcat Ajrore të Ukrainës ekzekutojnë tërsisht Brigadën 37 ruse

Sipas të dhënave të fundit nga fronti verior në Ukrainë në ballafaqim në veri të…

2 months ago

Brukseli me paralajmërim të fuqishëm nëse Serbia përkrah Rusinë

Zyrtarët e Bashkimit Europian vazhdojnë t’ia mbushin mendjen Serbisë që të respektojë politikën e jashtme…

2 months ago

Putini po ‘rrëmben’ aeroplanët irlandezë me ligjin e ri që bllokon avionët e huaj në Rusi

Putin ka miratuar një ligj të ri për të mbajtur avionët e huaj në Rusi,…

2 months ago