LAJME

Zbarkimi “i ftohtë” i NATO-s në kufirin me Rusinë, stërvitja më e madhe në 30 vitet e fundit

NATO po organizon në Norvegji stërvitjen më të madhe ushtarake në 30 vitet e fundit.

NATO ka dërguar dhjetëra mijëra trupa, duke përfshirë Marinsat Mbretërorë, një aeroplanmbajtëse, një anije shkatërruese dhe një nëndetëse sulmi me energji bërthamore në Norvegji, e cila kufizohet me Rusinë.

Trupa nga 28 vende në Evropë dhe Amerikën e Veriut po marrin pjesë në një stërvitje që zgjat rreth një muaj, e cila filloi të hënën në veri të Norvegjisë.

Norvegjia, anëtare e NATO-s, ndan pothuajse 200 km kufi tokësor me Rusinë.

Një stërvitje e quajtur “Përgjigjja e Ftohtë” po mbahet vetëm disa qindra kilometra larg kufirit rus, ndërkohë që ushtria e Vladimir Putin ende po bën luftë në Ukrainë, shkruan Daily Mail.

Rreth 35,000 trupa, 200 avionë dhe 50 anije janë të përfshirë në “Reagimin e Ftohtë”.

Stërvitjet synojnë të tregojnë se si forcat e bashkuara shumëpalëshe do të mbronin Norvegjinë dhe krahun verior të Evropës nga një kundërshtar modern.

NATO tha se stërvitja “nuk ishte e lidhur me pushtimin e paprovokuar dhe të pajustifikuar të Ukrainës nga Rusia”.

NATO thotë se stërvitja nuk ka lidhje me pushtimin e Ukrainës nga Rusia, pasi ishte programuar për vitin e kaluar, por u shty për shkak të pandemisë. Madje aleanca kishte ftuar edhe vëzhgues nga Rusia për të ndjekur stërvitjen, por Moska refuzoi.

admin

Recent Posts

LAJMI I FUNDIT/ Putini i befasuar nga rezistenca ukrainase, ndryshon planet e luftës, ja çfarë synon tani

Qëllimet e vendosura nga Presidenti rus Vladimir Putin në fillimin e pushtimit rus duket se…

2 months ago

Teuta Selimi nuk njeh moshë, shfaqet tërheqëse nga Dubai

Duket se Dubai është destinacioni i preferuar nga të gjithë VIP-at shqiptar. E fundit që…

2 months ago

FOTO/ Ukraina njofton se ka eliminuar edhe një gjeneral major rus në Mariupol

Batalioni Azov në Mariupol pretendon se ka vr*arë një tjetër gjeneral major rus në luftimet…

2 months ago

NATO po përgatitet/ Nis 30 mijë trupa, 200 avionë, 50 anije në kufi me Rusinë

NATO ka dërguar dhjetëra mijëra trupa, duke përfshirë Marinsat Mbretërorë britanikë, një aeroplanmbajtëse, një destrojer…

2 months ago

LAJMI I FUNDIT/ Forcat Ajrore të Ukrainës ekzekutojnë tërsisht Brigadën 37 ruse

Sipas të dhënave të fundit nga fronti verior në Ukrainë në ballafaqim në veri të…

2 months ago

Brukseli me paralajmërim të fuqishëm nëse Serbia përkrah Rusinë

Zyrtarët e Bashkimit Europian vazhdojnë t’ia mbushin mendjen Serbisë që të respektojë politikën e jashtme…

2 months ago